..: Záverečné správy o činnosti za školský rok 2005/2006 :..
Hodnotiaca správa - výchovné poradenstvo
Školský rok 2005/2006
Práca výchovnej poradkyne sa riadila plánom práce a zameriavala sa na tieto oblasti:
1. Práca so žiakmi
- V mesiacoch október, november a január som zisťovala zmeny záujmov o štúdium na stredných školách a zaznamenávala ich do zberov záujmov pre Školské výpočtové stredisko v Bratislave.
- Priebežne som uskutočňovala individuálne pohovory so všetkými žiakmi 9. ročníka o podmienkach, nárokoch a predpokladoch pre zvolené štúdium alebo učebný odbor s cieľom usmerniť ich rozhodnutie.
- Žiaci získavali informácie o stredných školách na internetových stránkach zvolených škôl alebo krajských školských výpočtových stredísk. Na tieto účely sme využívali našu školskú učebňu výpočtovej techniky.
- Žiaci získali aktuálne informácie z publikácie Pred štartom na strednú školu z vydavateľstva Infopress Bratislava, ktoré si mohli prostredníctvom výchovnej poradkyne objednať a z publikácie Stredné školy v Bratislavskom kraji vydanej Krajským školským úradom. Tie si mohli požičať na preštudovanie domov.
- Žiaci získavali informácie o štúdiu z informačných materiálov zasielaných strednými školami. Zoznamovali sa priebežne so štatistikami naplnenosti zo ŠVS Bratislava.
- Po zverejnení kritérií pre prijímanie žiakov na stredné školy sme v marci zabezpečili tieto informácie pre všetkých žiakov 9.ročníka.
- Žiakov 8. ročníka som oboznámila so systémom stredného školstva na Slovensku, možnosťami štúdia a požiadavkami, aké musia spĺňať pre prijatie na zvolenú strednú školu.
- Žiaci 8. ročníka v priebehu mesiaca mája vypísali dotazníky pre vypísanie prihlášok na strednú školu a predbežne si zvolili jednu strednú školu a odbor.
2. Spolupráca s rodičmi žiakov a RZ
- Na prvom RZ 16. 11. 2005 som informovala rodičov žiakov 9. ročníka o možnostiach štúdia a umiestnenia na stredných školách, o termínoch a priebehu prijímacieho konania, o vypĺňaní a odosielaní prihlášok na SŠ podľa Vyhlášky č. 145/96 Z. z. o prijímaní na štúdium na stredných školách.
- Na ďalších RZ mali rodičia možnosť individuálne konzultovať svoje otázky týkajúce sa prijímacieho konania na SŠ, možnostiach a podmienkach štúdia, o predpokladoch svojho dieťaťa pre zvolený odbor.
- Dňa 24.11.2005 sme pre žiakov 9. ročníka uskutočnili návštevu Prezentácie stredných škôl, ktorú pravidelne organizuje OPPP v Senici. V rámci tohto podujatia poskytovali informácie zástupcovia 25 škôl troch krajov, na ktoré sa naši žiaci opakovane hlásia. Akcie sa zúčastnilo 30 žiakov s výchovnou poradkyňou, ostatní individuálne s rodičmi.
- Žiaci sa spolu s rodičmi individuálne zúčastňovali na Dňoch otvorených dverí, ktoré zorganizovali takmer všetky SŠ. O ich termínoch boli informovaní prostredníctvom oznamov na triednych nástenkách.
3. Spolupráca s vedením základnej školy, triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi
- V spolupráci s triednymi učiteľmi 1. a 2. stupňa sme navrhli na psychologické alebo špeciálno-pedagogické vyšetrenie11 žiakov v OPPP Malacky a ŠPP v Bratislave.
- Vedenie základnej školy a pedagogická rada boli priebežne informovaní o situácii na úseku profesijnej orientácie žiakov a o výsledkoch prijímacieho konania.
- Pedagogická rada bola oboznámená s výsledkami odborných vyšetrení problémových žiakov.
- Druhý rok sa celoplošne vykonal na základných školách v SR Monitor 9 v slovenskom jazyku a matematike. Výchovný poradca koordinoval práce spojené s organizáciou tohto testovania. Uskutočnilo sa 7. februára 2006 a jeho výsledky boli pre mnohé stredné školy dôležitým kritériom pri prijímacom konaní.
4. Spolupráca so školskou lekárkou
- Po dohode so školskou lekárkou MUDr. Šuhajdovou si koncom marca 2006 žiaci dali potvrdiť prihlášky na stredné školy.
- V júni bola prekonzultovaná možnosť návrhov na ZPS žiakov 8. ročníka.
5. Spolupráca s inými inštitúciami
- Pravidelne som sa zúčastňovala porád organizovaných OPPP v Malackách.
- Na základe našej požiadavky boli uskutočnené besedy so žiakmi 2. stupňa:
3. marca 2006 - Vzťahy medzi žiakmi, riešenie konfliktov, šikanovanie ( 6. a 7. roč.)
28. apríla 2006 - Zásady zdravej výživy, zdravý životný štýl ( 7. roč.)
30. mája 2006 - Sexuálna a rodičovská výchova mládeže ( 9. roč.)
Všetky besedy viedla Mgr. Kvetoslava Bujnová z OPPP v Malackách, špeciálny pedagóg
- etopéd.
- Zápisu detí do 1. ročníka sa zúčastnila dňa 6. februára 2006 psychologička PhDr. Bartakoviczová z OPPP v Malackách. Individuálne vyšetrila 3 žiakov.
- Dňa 15. februára 2006 sa uskutočnil pre výchovných poradcov Bratislavského kraja seminár Trh práce. Na stretnutí s riaditeľmi stredných škôl a predstaviteľmi krajského školského úradu sme boli informovaní o prijímacom konaní v školskom roku 2005/2006 a naplnenosti jednotlivých škôl.
- Dňa 2. februára sa konalo stretnutie výchovných poradcov v priestoroch Inkubátora v Malackách organizované Úradom práce . Oboznámili nás s ich činnosťou zameranou na poradenstvo pri voľbe povolania a pomoc pri umiestňovaní absolventov stredných škôl.
- Na stretnutiach s pracovníkmi SŠ, ktorí navštevovali našu školu, žiaci získavali aktuálne informácie o štúdiu prostredníctvom besied, individuálnych pohovorov a propagačných materiálov.
6. Vedenie evidencie a štatistiky
- Vedenie denníka výchovného poradcu
- Vedenie evidencie žiakov s poruchami učenia a správania
- Sledovanie integrovaných žiakov, spolupráca s vyučujúcimi a rodičmi žiakov
- Vypĺňanie a odoslanie zberov záujmov do ŠVS.
- Odoslanie prihlášok na SŠ.
- Vydanie zápisných lístkov rodičom žiakov.
- Sledovanie a evidencia prijímacieho konania na SŠ.
- Vyplnenie a odoslanie vstupných dokladov žiakom 8. ročníka prostredníctvom programu Proforient.
Vypracovala: Mgr. Drahuše Nôtová
výchovná poradkyňa